تخریب محل اجتماعات معتادان نجات یافته در ماهدشت
  طرح رایگان معاینه چشم در مشکین دشت فردیس
  شورای شهر کرج به فکر چهارمین شهردار در
  برای درمان افسردگی چه بخوریم؟
  “اشکان دژاگه” بعد از ورود به ایران سیّد
  واکنش تند عراقی ها به حرف های ضد
  ۱۶ نقطه حادثه خیز در محور کرچ –
  آیا اموات شبهای جمعه به خانه خود باز
  خبرنگاران باید بازگو کننده حقیقت امورباشند نه واقعیت
  موشک باران اسراییل توسط گردان عزالدین قسام
  اعمال شب و روز «دحوالارض»
  بیت مشهوری که مصرع دومش را امام علی(ع)
  تبریک متفاوت “شیلا خداداد” به مناسبت روز خبرنگار
  تقلید مهاجم پرسپولیس از رونالدو/ تصویر
  هاشم نژاد: بریز و بپاش نکنند/ کولیوند: معیشت
  پیش‌بینی دمای ۴۲ درجه در البرز
  آغاز طرح تبدیل زمین های بلااستفاده مشکین دشت
  خبرنگاری؛ حرفه ای پر مخاطره / خبرنگاران؛ ایستاده
  خبرنگاران می‌توانند عامل سازش یا تنش در یک
  رتبه ۳ کنکور زبان های خارجی:داوطلبان پول و
  کمبود بنزین در سطح استان البرز تکذیب شد
  روح انسان پس از مرگ کجا می رود؟
  به هیچ وجه “کره “را در یخچال نگه
  در تجمع اعتراض آمیزکرج و برخی شهرها چه
  ماجرایی که باعث سجده شکر رهبر انقلاب شد
  خبر اعتصاب و تعطیلی واحدهای صنفی در کرج
  جدول برنامه قطع برق استان البرز در ۹
  خواص فوق العاده “بادرنجبویه”
  اسامی نفرات برتر کنکور سراسری اعلام شد
  کلمه فارسی که نمی شود آن را به
تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
کد خبر : 28442

خبرنگاری؛ حرفه ای پر مخاطره / خبرنگاران؛ ایستاده در کنار مردم

خبرنگار با خلق بهترين آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشكلات همه ی مردم را بازگو كند اما وقتی كه به مشكلات خود می رسد در نهایت مظلومیت و شرافت مطلبی نمی نويسد.

خبرنگاری؛ حرفه ای پر مخاطره / خبرنگاران؛ ایستاده در کنار مردم

واژه ی خبرنگار برای همه ی ما آشناست اما آیا از مرارت ها و دشواری های اين شغل پرمخاطره و سخت آنگونه که باید،مطلعیم؟
خبرنگار با خلق بهترين آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشكلات همه ی مردم را بازگو كند اما وقتی كه به مشكلات خود می رسد در نهایت مظلومیت و شرافت مطلبی نمی نويسد.

او برای مردم خود و جامعه می نويسد اما كسی برای او نمی نويسد.شهادت مظلومانه ی عزيزی مثل شهيد محمود صارمی بدست سفاکان ومتحجران طالبان بهانه ای شد تا روزی به نام این قشر شریف و زحمتکش نامگذاری شود.اینکه چرا خبرنگار با بزرگواری وحجب فراوان از خود نمی نویسد،دلیلش این است که مشکلات شهروندان وجامعه را مهمتر از مسایل خود میداند واین گذشت وفداکاری جای بسی تقدیر و احترام دارد.

آنان برای اطلاع رسانی به موقع،با مشکلات و دردسرهای فراوان ،اطلاعات و اخبار را از مبادی مختلف كسب می كنند و آن را در سريع ترين زمان ممکن در اختيار مردم قرار می دهند. در اين راه مصائب و مشكلات مختلفی را تحمل می كنند که بعضا كمترين اين مصائب دشنام خوردن است. بعضا حتی دیده شده که این عزیزان در هنگام فعاليت خبری مورد ضرب وشتم قرار گرفته اند که در برخی موارد كار به بيمارستان هم كشيده شده است.شاهد بوده ایم که این عزیزان همواره در بحران ها در كنار نيروهای امدادی به عنوان نخستين افرادحاضرند. اخبار و اطلاعاتی كه آنان از اين حوادث منتشر می كنند در توزيع كمک رسانی و امدادی نقش بسزايی ايفا می كند

.مناطق بحرانی و جنگها همواره محل حضور خبرنگاران است.خبرنگاران زيادی از رسانه های کشورمان در دفاع مقدس و ساير تحولات به شهادت رسيده اند كه صارمی ها، ساجدی ها، ميرافضلی ها و… نمونه های شریف و بارز هستند که به خيل شهدای گرانقدر پیوستند.خبرنگار بزرگوار و عزیز سفر کرده شهید محمود صارمی مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران در مزار شريف افغانستان بود كه در سال ۱۳۷۷ در جريان كشتار وحشیانه ی ديپلمات های مظلوم ايرانی در مزار شريف به دست اشرار کثیف و وحشی طالبان به شهادت رسید و شورای فرهنگ عمومی كشور در اولين سالگرد اين رخداد غمبار،هفدهم مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری كرد.

بدون اغراق ارزش كار خبرنگاران بيش از آنچه كه بعنوان ماديات دريافت می كنند بوده لذا كسانی كه اين حرفه را به عنوان شغل انتخاب می كنند ماديات كمترين نقش را در انتخاب آنان بعنوان شغل آينده ايفا می كند.جدای از داشتن استعداد و علاقه، انتخاب شغل خبرنگاری بدون عشق قابل تصور نيست و افرادی كه اين حرفه را برای كسب ماديات انتخاب كنند خيلی زود از ادامه ی كار منصرف می شوند.آنانی كه اهميت مأموريت و رسالت خبرنگاران در انعكاس درست و سريع پيام را می دانند، فعاليت اصحاب قلم در رسانه كه بی ادعا به اين فعاليت شبانه روزی اهتمام دارند را ارج می نهند. نقش خبرنگاران در جنگ تحميلی انكار ناپذير است و آنان در طول هشت سال دفاع مقدس با توليد هزاران خبر و گزارش، برگ زرينی از تاريخ روزنامه نگاری كشور را به نمايش گذاشتند.آنان با رشادت و فداكاری های مثال زدنی خود در دفاع مقدس از بين گلوله ها، خمپاره ها و ميدان های مين، گزارش و خبر تهيه می كردند. در آماری که توسط بنياد شهيد انقلاب اسلامی منتشر شده، دهها شهيد، جانباز وآزاده ی قهرمان خبرنگار به ثبت رسيده و اين نشان دهنده ی حضور فعال اين قشر در عرصه های خبری نقاط جنگی و بحرانی است که جا دارد به همه ی این عزیزان دست مریزاد وخداقوت عرض کرده و اعلام نماییم که با تمام وجود به خبرنگاران شریف،آگاه و متعهد کشور عزیزمان مباهات وافتخار می کنیم.

 

محمدعلی غلامی

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات