توهین سناتور آمریکایی به ایرانی‌ها جنجال آفرید
  نفیسه روشن در استادیوم آزادی/تصویر
  ارزش دلار ۵۰درصد کاهش می یابد
  کمک۶ میلیارد تومانی البرزی‌ها در جشن عاطفه‌ها
  ۴۴ درصد قتل‌های البرز در مناطق حاشیه‌ای رخ
  مشروب دست‌ساز چگونه می‌کشد و کور می‌کند؟
  تابلو روز شمار نابودی اسرائیل در تهران
  مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز معرفی
  ۲۳ بهایی مسلمان شده کشور با امام جمعه
  خواص باوزنکردنی بادام هندی!
  حکم ۷ ماه حبس قطعی “حسن عباسی” ابلاغ
  کی‌روش: اگر یک نفر در تیم باعث آزار
  سریال های پاییزی امسال تلویزیون را بشناسید
  دشمن برای مشاهده شکست تحریم‌ها در خیابان‌های ایران
  واکنش ها به ماجرای فرار قالیباف از ایران
  پسر ۱۲ ساله کوچکترین فرد مسموم با الکل
  نخستین گردهمایی اصحاب رسانه ماهدشت و محمدشهر برگزار
  جابجایی محل دپوی زباله درماهدشت نیازمند بودجه دولتی
  ارتباط با رسانه از ضروریات زندگی اجتماعی است/
  اعتراض خانم بازیگر به گرانی، با گوشی چند
  اینترنت ۵G خانگی بالاخره رونمایی شد
  فواید شگفت انگیز قرار دادن پیاز کف پا
  این توئیت را جدی بگیرید!
  توفان پرسپولیس در قطر/ السد محو قدرت شاگردان
  تغییر کاربری بیمارستان امام خمینی(ره) کرج ممکن نیست
  شکوه حضور ۱۵ هزار البرزی دراجتماع باشکوه بسیجیان
  مرکز نیکوکاری بسیج جوادالائمه (ع) در محمدشهر کرج
  با قوی ترین میوه های چربی سوز آشنا
  کمپین ۱۰۰ میلیون دیناری عراقی ها برای حمایت
  خبر جدید اورژانس در مورد حمله تروریستی اهواز
تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
کد خبر : 28442

خبرنگاری؛ حرفه ای پر مخاطره / خبرنگاران؛ ایستاده در کنار مردم

خبرنگار با خلق بهترين آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشكلات همه ی مردم را بازگو كند اما وقتی كه به مشكلات خود می رسد در نهایت مظلومیت و شرافت مطلبی نمی نويسد.

خبرنگاری؛ حرفه ای پر مخاطره / خبرنگاران؛ ایستاده در کنار مردم

واژه ی خبرنگار برای همه ی ما آشناست اما آیا از مرارت ها و دشواری های اين شغل پرمخاطره و سخت آنگونه که باید،مطلعیم؟
خبرنگار با خلق بهترين آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشكلات همه ی مردم را بازگو كند اما وقتی كه به مشكلات خود می رسد در نهایت مظلومیت و شرافت مطلبی نمی نويسد.

او برای مردم خود و جامعه می نويسد اما كسی برای او نمی نويسد.شهادت مظلومانه ی عزيزی مثل شهيد محمود صارمی بدست سفاکان ومتحجران طالبان بهانه ای شد تا روزی به نام این قشر شریف و زحمتکش نامگذاری شود.اینکه چرا خبرنگار با بزرگواری وحجب فراوان از خود نمی نویسد،دلیلش این است که مشکلات شهروندان وجامعه را مهمتر از مسایل خود میداند واین گذشت وفداکاری جای بسی تقدیر و احترام دارد.

آنان برای اطلاع رسانی به موقع،با مشکلات و دردسرهای فراوان ،اطلاعات و اخبار را از مبادی مختلف كسب می كنند و آن را در سريع ترين زمان ممکن در اختيار مردم قرار می دهند. در اين راه مصائب و مشكلات مختلفی را تحمل می كنند که بعضا كمترين اين مصائب دشنام خوردن است. بعضا حتی دیده شده که این عزیزان در هنگام فعاليت خبری مورد ضرب وشتم قرار گرفته اند که در برخی موارد كار به بيمارستان هم كشيده شده است.شاهد بوده ایم که این عزیزان همواره در بحران ها در كنار نيروهای امدادی به عنوان نخستين افرادحاضرند. اخبار و اطلاعاتی كه آنان از اين حوادث منتشر می كنند در توزيع كمک رسانی و امدادی نقش بسزايی ايفا می كند

.مناطق بحرانی و جنگها همواره محل حضور خبرنگاران است.خبرنگاران زيادی از رسانه های کشورمان در دفاع مقدس و ساير تحولات به شهادت رسيده اند كه صارمی ها، ساجدی ها، ميرافضلی ها و… نمونه های شریف و بارز هستند که به خيل شهدای گرانقدر پیوستند.خبرنگار بزرگوار و عزیز سفر کرده شهید محمود صارمی مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران در مزار شريف افغانستان بود كه در سال ۱۳۷۷ در جريان كشتار وحشیانه ی ديپلمات های مظلوم ايرانی در مزار شريف به دست اشرار کثیف و وحشی طالبان به شهادت رسید و شورای فرهنگ عمومی كشور در اولين سالگرد اين رخداد غمبار،هفدهم مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری كرد.

بدون اغراق ارزش كار خبرنگاران بيش از آنچه كه بعنوان ماديات دريافت می كنند بوده لذا كسانی كه اين حرفه را به عنوان شغل انتخاب می كنند ماديات كمترين نقش را در انتخاب آنان بعنوان شغل آينده ايفا می كند.جدای از داشتن استعداد و علاقه، انتخاب شغل خبرنگاری بدون عشق قابل تصور نيست و افرادی كه اين حرفه را برای كسب ماديات انتخاب كنند خيلی زود از ادامه ی كار منصرف می شوند.آنانی كه اهميت مأموريت و رسالت خبرنگاران در انعكاس درست و سريع پيام را می دانند، فعاليت اصحاب قلم در رسانه كه بی ادعا به اين فعاليت شبانه روزی اهتمام دارند را ارج می نهند. نقش خبرنگاران در جنگ تحميلی انكار ناپذير است و آنان در طول هشت سال دفاع مقدس با توليد هزاران خبر و گزارش، برگ زرينی از تاريخ روزنامه نگاری كشور را به نمايش گذاشتند.آنان با رشادت و فداكاری های مثال زدنی خود در دفاع مقدس از بين گلوله ها، خمپاره ها و ميدان های مين، گزارش و خبر تهيه می كردند. در آماری که توسط بنياد شهيد انقلاب اسلامی منتشر شده، دهها شهيد، جانباز وآزاده ی قهرمان خبرنگار به ثبت رسيده و اين نشان دهنده ی حضور فعال اين قشر در عرصه های خبری نقاط جنگی و بحرانی است که جا دارد به همه ی این عزیزان دست مریزاد وخداقوت عرض کرده و اعلام نماییم که با تمام وجود به خبرنگاران شریف،آگاه و متعهد کشور عزیزمان مباهات وافتخار می کنیم.

 

محمدعلی غلامی

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات