کنگره ۵۲۵۰ شهید والامقام و نمایشگاه دستاوردهای انقلاب
  پیروزی ایران در جنگ تحمیلی رزق الهی بود/
  فوت ۴ مسموم شده با مشروبات الکلی در
  اجلاسیه تخصصی بانوان‌استان‌البرز برگزار شد+ تصاویر
  پیروزی مقتدرانه تیم والیبال ایران مقابل بلغارها
  تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست؟
  فراموش کردن چه زمانی نشانه آلزایمر است؟
  “به وقت شام” در شبکه نمایش خانگی منتشر
  تنها راه نجات سیف از دستگیری و محاکمه
  آمریکا،اسرائیل و عربستان؛متهمان ردیف اول حوادث بصره
  مردم محمدشهرکرج به استقبال امام جمعه شهر خود
  نام حسین (ع) در شبکه های مجازی ترند
  پیش بینی سنجش ۳۸ هزار و ۵۷۰ دانش
  “کربلا “سیاه پوش شد
  دل پردرد وگلایه های«شهاب حسینی» در اینستاگرام
  ازدواج لاکچری دو شتر با هدیه های ۱۳
  ادعای عجیب بلژیکی ها درباره لژیونر ایرانی
  روزنامه جوان: مدعی‌العموم کجاست با این سریال مساله
  امام جمعه محمدشهر کرج تکریم شد
  پسر “امین حیایی” کنار مادرش
  آقازاده جنجالی بالاخره به اوین رفت !
  کاربرد شگفت آور پوست تخم مرغ!
  کودک مورد علاقه ناصرالدین شاه که بود؟
  اجلاسیه بزرگداشت شهدای محمدشهر کرج به روایت تصویر
  تهاجم امروز دشمن در عرصه رسانه و اقتصاد
  کشف ۴ انبار احتکار توسط بسیجیان محمدشهر و
  اظهار نظر ضرغامی در مورد گرانی پوشک!
  ادعای ارسال موشک از ایران به عراق کذب،
  تیم اُکسین البرز شانس اول صعود به لیگ
  ۶۰ گروه جهادی بسیج به مناطق ۱۰ گانه
تارخ انتشار: سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
کد خبر : 25836

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

به گزارش خبرنگار “طنین شهر“؛ چند سالی است که ایران با ابر چالشی به عنوان کم آبی روبرو است و با وجود سومدیریت های مشهود در این زمینه هیچ بعید نیست که در آینده برای توصیف وضعیت آب کشور از واژه “بی آبی” استفاده کنیم.

قدمت هزاران ساله ایران در عرصه کشاورزی نشان می دهد که این سرزمین جز نقاط پرآب و خوش آب و هوای جهان بوده است اما متاسفانه کشاورزی در ایران همپا با پیشرفت دانش و تکنولوژی این عرصه پیش نرفته و هنوز هم در اکثر نقاط کشور کشاورزی به صورت سنتی انجام می شود و بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

این در حالیست که نزدیکی شهرها به روستا و افزایش جمعیت تغییرات شگرفی را در اقلیم ایران به وجود آورده و سو مدیریت ها طی سالهای متمادی منابع آب ایران را با خطر نابودی مواجه کرده است.

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

در کشور ما بیش از ۶۵میلیارد مترمکعب آب در حوزه کشاورزی استفاده می شود، از این رو وزارت کشاورزی به عنوان متولی اصلی رفع بحران آب تعیین شده و بر اساس سخنان مشاور وزیر این وزارت خانه(شریعتمداری) لازم است بحران کم آبی تا پایان برنامه ششم توسعه رفع شود.

اما آنچه در این مورد دیده می شود بسنده دستگاه های دولتی دخیل در رفع بحران کم آبی به برگزاری جلسه و تشکیل کارگروه است که تا کنون خروجی چشمگیری نیز نداشته و هنوز هیچ برنامه مدونی برای رفع خشکسالی کشور تدوین نشده است.

در این بین فعالیت هفت هزار هیئت علمی در دانشکده های کشاورزی نیز توقع برای برنامه ریزی مقابله با خشکسالی را فزونی داده و انتظار می رود تا پیش از تبدیل این چالش به بحران اقدامی صورت گیرد.

گذشته از اوضاع کم آبی در سراسر کشور استان البرز نیز به طور خاص با این چالش مواجه است.

این استان همسایه با پایتخت بیشترین رشد و تراکم جمعیتی را طی سالهای گذشته تجربه کرده و این موضوع منجر به استفاده هرچه بیشتر از منابع آبی آن شده است.

بنا بر اذعان اکبریان یکی از نمایندگان البرز در مجلس شورای اسلامی روند استخراج آب و خشک شدن چاه ها در البرز به نحوی است که منابع موجود تا ۲۰ سال آینده کفاف جمعیت این استان را نمی دهد.

البته زمزمه های تحقق این موضوع چندسالی ست که در جنوب البرز آغاز شده و خارج شدن چند چاه در مشکین دشت و ماهدشت، مردم برخی از مناطق این شهرها را با قطع متناوب آب و افت دائمی فشار آن مواجه کرده است.

اما با وجود هشدارهای مکرر کارشناسان محیط زیست نسبت به کم آبی و بروز خشکسالی در البرز طرح های بسیاری برای مقابله با این چالش وجود دارد که سالهاست منتظر تخصیص اعتبار مانده اند.

از جمله این طرح ها می توان به طرح تصفیه پساب فاضلاب ماهدشت اشاره کرد که می تواند با سازوکاری مطلوب آب مصرفی کشاورزان این منطقه و حتی اشتهارد را تأمین کند اما متاسفانه اجرای آن سالهاست که همچنان به تعویق می افتد.

در پایان با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر بر حفظ منابع  آبی موجودباید گفت؛ هیچ بعید نیست که چالش کم آبی استان های کشورطی سالهای نه چندان دور با سهل انگاری مسئولین به بحرانی مشابه ریزگردها مبدل شود و لازم است رئیس دولت به طور ویژه شرایط استان ها را سنجیده و مطابق اوضاع هریک برایشان طرحی را پیاده کند تا مشکل بی آبی به طور تخصصی در کشور حل شود.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات