نکات مهم در درمان نفخ معده
  روایت جالب “پرویز پرستویی” /وقتی استیون‌هاوکینگ در زلزله
  چرا حال و هوای عید نیست؟
  ایرانی‌ها امسال چه خودروهایی را بیشتر خریدند؟
  پشت پرده اعتراض کشاورزان در نمازجمعه اصفهان چیست؟
  خادمین ستاد نمازجمعه محمدشهر کرج تقدیر شدند+تصاویر
  افزایش ۳۰۰ درصدی عوارض نوسازی در مشکین دشت
  ناباروری بخشی از علل طلاق زوجین البرزی را
  آئین افتتاح مسجد جامع مشکین دشت فردیس برگزار
  مانور مشترک مدیریت بحران در تاسیسات گاز البرز
  آئین درختکاری در بزرگترین بوستان جنگلی جنوب البرز
  محمدمیرزا: مخالف طرح برون سپاری هستم/ شورا باید
  شمیم پرچم مضجع شریف امام حسین(ع) آسایشگاه کهریزک
  ۱۵۰۰ اصله نهال مثمر و غیر مثمر در
  برگزاری رفراندوم برای “حجاب” بی پایه و اساس
  طرح اهدا لوازم خانگی به نیازمندان در محمدشهر
  فرانسه ؛ سگ زردی که برادر شغال است!
  اساسنامه “شورای راهبردی بانوان البرز” تصویب شد
  آئین “روز درختکاری” در ماهدشت کرج برگزار شد+تصاویر
  جشن “روز مادر” در کهریزک کرج برگزار می
  انصاری : “بهمنی” کم کارترین نماینده البرز در
  ۴۰۰ میلیون تومان کالای قاچاق در کرج کشف
  پیازچه بخورید و بدن تان را شگفت زده
  طرح خطرناک جاسوسان محیط زیست برای ایران که
  زنده یاد حمیده خیرآبادی در کنار دختر و
  چرا نام خیابان مصدق تغییر یافت؟
  چهره واقعی حضرت عیسی (ع) چگونه بود؟ +تصویر
  خبر بد برای ستاره پرسپولیس/ امیدها، ناامید شد
  استقبال ویژه مصر از ولیعهد عربستان در آسمان
  اساسنامه کارگروه فرهنگی محمدشهر تصویب شد
تارخ انتشار: سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
کد خبر : 25836

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

به گزارش خبرنگار “طنین شهر“؛ چند سالی است که ایران با ابر چالشی به عنوان کم آبی روبرو است و با وجود سومدیریت های مشهود در این زمینه هیچ بعید نیست که در آینده برای توصیف وضعیت آب کشور از واژه “بی آبی” استفاده کنیم.

قدمت هزاران ساله ایران در عرصه کشاورزی نشان می دهد که این سرزمین جز نقاط پرآب و خوش آب و هوای جهان بوده است اما متاسفانه کشاورزی در ایران همپا با پیشرفت دانش و تکنولوژی این عرصه پیش نرفته و هنوز هم در اکثر نقاط کشور کشاورزی به صورت سنتی انجام می شود و بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

این در حالیست که نزدیکی شهرها به روستا و افزایش جمعیت تغییرات شگرفی را در اقلیم ایران به وجود آورده و سو مدیریت ها طی سالهای متمادی منابع آب ایران را با خطر نابودی مواجه کرده است.

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

در کشور ما بیش از ۶۵میلیارد مترمکعب آب در حوزه کشاورزی استفاده می شود، از این رو وزارت کشاورزی به عنوان متولی اصلی رفع بحران آب تعیین شده و بر اساس سخنان مشاور وزیر این وزارت خانه(شریعتمداری) لازم است بحران کم آبی تا پایان برنامه ششم توسعه رفع شود.

اما آنچه در این مورد دیده می شود بسنده دستگاه های دولتی دخیل در رفع بحران کم آبی به برگزاری جلسه و تشکیل کارگروه است که تا کنون خروجی چشمگیری نیز نداشته و هنوز هیچ برنامه مدونی برای رفع خشکسالی کشور تدوین نشده است.

در این بین فعالیت هفت هزار هیئت علمی در دانشکده های کشاورزی نیز توقع برای برنامه ریزی مقابله با خشکسالی را فزونی داده و انتظار می رود تا پیش از تبدیل این چالش به بحران اقدامی صورت گیرد.

گذشته از اوضاع کم آبی در سراسر کشور استان البرز نیز به طور خاص با این چالش مواجه است.

این استان همسایه با پایتخت بیشترین رشد و تراکم جمعیتی را طی سالهای گذشته تجربه کرده و این موضوع منجر به استفاده هرچه بیشتر از منابع آبی آن شده است.

بنا بر اذعان اکبریان یکی از نمایندگان البرز در مجلس شورای اسلامی روند استخراج آب و خشک شدن چاه ها در البرز به نحوی است که منابع موجود تا ۲۰ سال آینده کفاف جمعیت این استان را نمی دهد.

البته زمزمه های تحقق این موضوع چندسالی ست که در جنوب البرز آغاز شده و خارج شدن چند چاه در مشکین دشت و ماهدشت، مردم برخی از مناطق این شهرها را با قطع متناوب آب و افت دائمی فشار آن مواجه کرده است.

اما با وجود هشدارهای مکرر کارشناسان محیط زیست نسبت به کم آبی و بروز خشکسالی در البرز طرح های بسیاری برای مقابله با این چالش وجود دارد که سالهاست منتظر تخصیص اعتبار مانده اند.

از جمله این طرح ها می توان به طرح تصفیه پساب فاضلاب ماهدشت اشاره کرد که می تواند با سازوکاری مطلوب آب مصرفی کشاورزان این منطقه و حتی اشتهارد را تأمین کند اما متاسفانه اجرای آن سالهاست که همچنان به تعویق می افتد.

در پایان با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر بر حفظ منابع  آبی موجودباید گفت؛ هیچ بعید نیست که چالش کم آبی استان های کشورطی سالهای نه چندان دور با سهل انگاری مسئولین به بحرانی مشابه ریزگردها مبدل شود و لازم است رئیس دولت به طور ویژه شرایط استان ها را سنجیده و مطابق اوضاع هریک برایشان طرحی را پیاده کند تا مشکل بی آبی به طور تخصصی در کشور حل شود.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات