عیدی فرماندار شهرستان فردیس به کارکنان شرکتی شهرداری
  شهردار مشکین دشت : دلیل توقف پروژه فرهنگسرای
  خدمت گزاری به مردم باید سر لوحه امور
  ایران ۱ – مراکش صفر/ آبروی آسیا را
  پیام تبریک مسئولین مشکین دشت به مناسبت عید
  ابطحی : آقای روحانی! کسانی که به شما
  خبری که هواداران استقلال را به وجد می
  تغذیه صحیح پس از ماه مبارک رمضان
  عجیب‌ترین دست ساخته‌های بشر+ تصاویر
  مداحی “میثم مطیعی” در عید فطر ۹۷ +
  فشار اقتصادی توطئه امروز دشمن است/ کسانی که
  اقامه نمازعید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب
  ۸۲۰ پایگاه برای جمع آوری فطریه در البرز
  پاسخ فوری ایران به توئیت نفتی ترامپ
  سوپراستارسینما به تلویزیون می آید
  مدیرعامل بانک شهر استعفا کرد
  درآمد روسیه از جام جهانی فوتبال چقدر می‌شود؟
  پخش ۴۰ فیلم در عید فطر از سیمای
  جزئیات اقامه نماز عیدفطر در مشکین دشت فردیس
  “لیونل مسی” در ماهدشت کرج!/ تصویر
  دفن یک مرد با ماشین گرانقیمتش بجای تابوت!
  متن کامل توافقنامه دونالد ترامپ و کیم جونگ
  آقای جهانگیری؛ مردی که ۲۵ هزار سکه پیش
  نوبخت: افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی نرخ برخی
  ۴۰ کودک کار البرزی بازنشسته شدند
  اختلاف نظر اعضاشورای فردیس علنی شد/ غیبت ۴
  اسناد اراضی کشاورزی ماهدشت سریعتر تعیین تکلیف شود
  واکنش‌های مجازی به پیشنهادنتانیاهو برای حل مشکل کم‌آبی
  امین تارخ و نوه اش / تصویر
  روایت آقای وزیر از دلیل سفید شدن موهایش
تارخ انتشار: سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
کد خبر : 25836

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

“کم آبی”؛ ابرچالشی که به بحران تبدیل شد

به گزارش خبرنگار “طنین شهر“؛ چند سالی است که ایران با ابر چالشی به عنوان کم آبی روبرو است و با وجود سومدیریت های مشهود در این زمینه هیچ بعید نیست که در آینده برای توصیف وضعیت آب کشور از واژه “بی آبی” استفاده کنیم.

قدمت هزاران ساله ایران در عرصه کشاورزی نشان می دهد که این سرزمین جز نقاط پرآب و خوش آب و هوای جهان بوده است اما متاسفانه کشاورزی در ایران همپا با پیشرفت دانش و تکنولوژی این عرصه پیش نرفته و هنوز هم در اکثر نقاط کشور کشاورزی به صورت سنتی انجام می شود و بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

این در حالیست که نزدیکی شهرها به روستا و افزایش جمعیت تغییرات شگرفی را در اقلیم ایران به وجود آورده و سو مدیریت ها طی سالهای متمادی منابع آب ایران را با خطر نابودی مواجه کرده است.

بسیاری از تدابیر غیرکارشناسانه به طور غیر طبیعی موجب خشک شدن چاه ها و منابع زیر زمینی کشور شده و در حال حاضر میزان سرانه آب در ایران بر اساس جدول” فالکن مارک ” فاصله چندانی با سرانه آب کشور های مواجه با تنش تامین آب ندارد.

در کشور ما بیش از ۶۵میلیارد مترمکعب آب در حوزه کشاورزی استفاده می شود، از این رو وزارت کشاورزی به عنوان متولی اصلی رفع بحران آب تعیین شده و بر اساس سخنان مشاور وزیر این وزارت خانه(شریعتمداری) لازم است بحران کم آبی تا پایان برنامه ششم توسعه رفع شود.

اما آنچه در این مورد دیده می شود بسنده دستگاه های دولتی دخیل در رفع بحران کم آبی به برگزاری جلسه و تشکیل کارگروه است که تا کنون خروجی چشمگیری نیز نداشته و هنوز هیچ برنامه مدونی برای رفع خشکسالی کشور تدوین نشده است.

در این بین فعالیت هفت هزار هیئت علمی در دانشکده های کشاورزی نیز توقع برای برنامه ریزی مقابله با خشکسالی را فزونی داده و انتظار می رود تا پیش از تبدیل این چالش به بحران اقدامی صورت گیرد.

گذشته از اوضاع کم آبی در سراسر کشور استان البرز نیز به طور خاص با این چالش مواجه است.

این استان همسایه با پایتخت بیشترین رشد و تراکم جمعیتی را طی سالهای گذشته تجربه کرده و این موضوع منجر به استفاده هرچه بیشتر از منابع آبی آن شده است.

بنا بر اذعان اکبریان یکی از نمایندگان البرز در مجلس شورای اسلامی روند استخراج آب و خشک شدن چاه ها در البرز به نحوی است که منابع موجود تا ۲۰ سال آینده کفاف جمعیت این استان را نمی دهد.

البته زمزمه های تحقق این موضوع چندسالی ست که در جنوب البرز آغاز شده و خارج شدن چند چاه در مشکین دشت و ماهدشت، مردم برخی از مناطق این شهرها را با قطع متناوب آب و افت دائمی فشار آن مواجه کرده است.

اما با وجود هشدارهای مکرر کارشناسان محیط زیست نسبت به کم آبی و بروز خشکسالی در البرز طرح های بسیاری برای مقابله با این چالش وجود دارد که سالهاست منتظر تخصیص اعتبار مانده اند.

از جمله این طرح ها می توان به طرح تصفیه پساب فاضلاب ماهدشت اشاره کرد که می تواند با سازوکاری مطلوب آب مصرفی کشاورزان این منطقه و حتی اشتهارد را تأمین کند اما متاسفانه اجرای آن سالهاست که همچنان به تعویق می افتد.

در پایان با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر بر حفظ منابع  آبی موجودباید گفت؛ هیچ بعید نیست که چالش کم آبی استان های کشورطی سالهای نه چندان دور با سهل انگاری مسئولین به بحرانی مشابه ریزگردها مبدل شود و لازم است رئیس دولت به طور ویژه شرایط استان ها را سنجیده و مطابق اوضاع هریک برایشان طرحی را پیاده کند تا مشکل بی آبی به طور تخصصی در کشور حل شود.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات