بازشدن گره ترافیکی کرج به “چندماه آینده” موکول
  استعفای دسته جمعی شورای روستایی در شهرستان ملارد
  فست فود های سالم کدامند؟
  اسحاق جهانگیری در پوششی خاص!
  درباره ویتامین ب ۱۲ چه اطلاعی دارید؟
  کودکان مشکین دشتی با “مبانی کارآفرینی” و “مشاغل
  مسابقات جودو جام “یادبود شهدای سانچی” در مشکین
  استمرار گلایه شهروندان شهرک بعثت مشکین دشت
  میزبانی ماهدشت کرج از ۲ رویداد مهم ورزشی/
  شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران
  هنرمندی مردمی که عضو گروه جهادی استان البرز
  بخش پاراکلینیک بیمارستان های محمدشهر و ماهدشت افتتاح
  مسابقه جایزه بزرگ جام جهان پهلوان “عباسپور” در
  برگزاری دوره آموزش پناهگیری در برابر زلزله در
  تربیت خبرنگار انقلابی هدف بسیج رسانه است
  ۱۵ نکته ای از فاجعه نفتکش سانچی که
  حجاب خانم بازیگر مشهور در خارج از کشور
  سواد فقهی روحانی از خیلی از آقایان بیشتراست/
  اعلام موجودیت یک گروه تروریستی جدید با تابلو
  سلسله نشست های روشنگری و آسیب شناسی در
  از “ثانیه های خیس” تا “سمفونی خزان” /
  ۵ روش خانگی جهت تمیز کردن فر
  «خبر خوب» در راه است
  عکس هایی از آخرین دقایق نفتکش سانچی پیش
  دغدغه شیرین این روزهای شفر در استقلال
  چه کسی دکمه پایان فیلترینگ «تلگرام» را فشار
  «مهدی جهانگیری» آزاد نشده است
  فشار اقتصادی مضاعف؛ ترفندی که “ترامپ ” برای
  مسئولین بازی “دولت قبل” را پایان دهند/ چندبار
  جناح های سیاسی همدیگر را تحمل کنند/ حمایت
تارخ انتشار: یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
کد خبر : 24317

سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد

آنچه در ادامه می خوانید گفتگو خبرنگار شبکه خبری تحلیلی تیتر۱ با مالک قدیمی ترین مسگری استان البرز است.

سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد
 تق، تق، تق، تق. صدای چکشی است که با دستان پینه بسته پیرمردی مسگر در قدیمی ترین مغازه مسگری استان البرز بر سر ظروف مسی سالها کوبیده شد و اینک که پدر بیمار است پسرش همچنان آن را سرپا نگاه داشته و رونق آن را حفظ کرده است.

این روزها وقتی از میدان توحید به سمت سینما هجرت گذر می کنیم صدای کوبیدن چکش از مغازه ای در ابعاد کوچک به گوش می رسد.

احمد رئیسی فرزند یعقوب که اصالتا کرجی است و پس از بیماری پدرش درب مغازه را به روی مشتریان تعطیل نکرده است با اشاره به اینکه قریب به ۸۰ سال از عمر این مغازه می گذرد به خبرنگار تیتریکگفت: از زمانیکه بنا شد مسگری بود و تا کنون بافت آن دست نخورده باقی مانده است اگر چه به واسطه قرار گرفتن در طرح توسط شهرداری کرج طی یک الی دو سال آینده همراه با تعدادی از مغازه ها در مجاورت سینما هجرت تخریب خواهد شد.

سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد/ مسگری مستلزم عشق و علاقه است
وی با اشاره به اینکه ممکن است به واسطه فقدان بودجه تا کنون شهرداری این مسگری را تخریب نکرده باشد افزود: سعی کردم راه پدرم را ادامه دهم و با توجه به علاقه به این شغل روی آوردم و اگر عشق و علاقه در میان نباشد محال است کسی بتواند موفق شود.

رئیسی شغل اصلی اش را سفیدگری ظروف مسی عنوان کرد و اظهار داشت: روی ظروف ساخته شده در زنجان سفیدگری انجام می شود و درآمد آن بد نیست و البته استقبال مردم با توجه به اینکه مغازه ما شناخته شده است چشمگیر است.

سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد/ مسگری مستلزم عشق و علاقه است
وی با اشاره به اینکه ظروف مصرفی قلع اندود می شود تصریح کرد: مراجعه کنندگان ما ظروف آشپزخانه را برای تعمیر نزد ما می آورند و خوشبختانه به این نتیجه رسیده اند که مصارف خود را به سمت ظروف مسی سوق دهند.

رئیسی گفت: ما به مشتری های خود توصیه می کنیم که ۳ نوع ظرفی که هر روز از آن استفاده می کنند شامل ظرف برنج، خورش و ماهیتابه را از جنس مس انتخاب کنند تا از قلع موجود در آن بهره ببرند.

وی افزود: تا ۸ سال پیش شغل مسگری به واسطه گرایش بانوان به سمت ظروف وارداتی و مدرن به حاشیه کشیده شد اما به واسطه توصیه پزشکان طب سنتی برای استفاده از ظروف مسی بازار مس مجددا در اصفهان، زنجان و …. رونق پیدا کرد در حالیکه برخی مسگران پیش از این به واسطه تعطیلی بازار راننده ماشین سنگین شده بودند.
سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد/ مسگری مستلزم عشق و علاقه است
سمت چپ یعقوب رئیسی که هم اکنون در بیمارستان به سر می برد
رئیسی با اشاره به اینکه پدرم ۷۲ ساله است و ۹ سالگی در این مغازه شاگردی کرده و از عمویش آن را خریداری کرد گفت: ظروفی که داخل آن سفید شود اجرتش ۱۵ هزار تومان و سفید شدن دو رویه ۲۵ هزار تومان و ظروف کنگره دار مثل آفتابه و … دستمزدی متفاوت دارد.

وی افزود: شهرداری به ازای تخریب این مغازه اندک مبلغی به ما خواهد داد که حتی نمی توان در حاشیه حصارک با آن مغازه ای دست و پا کرد لذا ممکن است با تخریب شهرداری این شغل را برای همیشه کنار بگذاریم اگرچه مایلم آن را ادامه دهم.

رئیسی اظهار داشت: شغل اصلی من ریخته گری است اما با رواج بازار مس به پدرم کمک کردم و پس از آموختن حرفه ای این شغل کنار پدرم مشغول به کار شدم و البته از بازار قدیم مسگری در استان البرز علاوه بر ما یک مسگری در حصارک وجود دارد.

سایه طرح تخریب شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مسگری استان البرز/ واردات ظروف مانع رونق بازار مس در کشور نشد/ مسگری مستلزم عشق و علاقه است
وی با اشاره به اینکه مس فروشی همچنان علی رغم واردات ظروف بازار خود را دارد و ما برای سفید کردن ظروف از زنجان مس تهیه می کنیم گفت:  ظروف پرسی، پرسی چکشی و دست ساز چکشی هستند و ظروف سفیدگری ۸ ماه الی یکسال دوام دارند و البته این شغل با وجود اینکه به چشم نمی آید به لحاظ درامدی خوب بوده و در واقع به میزان قانع بودن افراد باز می گردد.

رئیسی در خاتمه افزود: شهرداری کرج به سابقه چندین ساله این مغازه مسگری بی توجه بوده و بحث تخریب آن مطرح شده است چرا که اهمیتی برای آنها ندارد و البته بعد از مدتی نامه نگاری پیگیر شدیم اما فعلا طرح تخریب متوقف شده است اگر چه تخریب اجرا خواهد شد.

حال باید دید سایه سنگین اجرای طرح تخریب توسط شهرداری کرج بر سر قدیمی ترین مغازه مسگری استان البرز خواهد افتاد یا در راستای حفظ مشاغلی که جزئی از فرهنگ ما محسوب می شود گامی توسط مسئولین برداشته می شود!؟
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات