نمایشگاه اقوام در کرج آغاز بکار کرد
  نوع نشستن «پوتین» مقابل ولایتی نشانه چه بود؟
  ایزدی: بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال
  چگونه فرزندان را با اهل بیت (ع) آشنا
  حادثه در خط مترو کرج به تهران/اختلال بعد
  ۵ ماده غذایی که در فریزر هم خراب
  «پایتخت ۶» ؛ یک سریال ماورایی!
  بیرانوند۸ پیشنهاد اروپایی دارد
  مکانی شگفت انگیز در سیستانِ ایران
  عجیب ترین چیزهای کشف شده در هواپیما
  بنیاد تعاون سپاه پاسداران بدهی به شهرداری تهران
  کودک و نوجوان در استان البرز مهجور مانده
  ماجرای تبلت “محسن هاشمی” چیست؟
  آداب غذاخوردن در کلام ائمه(ع)
  قدرتمندترین دشمن چربی خون
  کار کثیف ۱۳ سعودی به کمک عراقی ها
  جنجال بر سر رقاص های اینترنتی ادامه دارد/
  وزارت کشور گزینه شورای شهر برای شهرداری کرج
  آخرین وضعیت ایمن‌ترین آزادراه کشور
  وزیر اطلاعات:با متخلفان و بدهکاران اقتصادی برخورد قهرآمیز
  کی‌روش ماندنی شد
  کشورهایی که بالاترین درآمد سرانه را دارند
  چرا در بهشت خواب وجود ندارد؟
  کسانی که حتما آلزایمر می گیرند
  محدودیت‌های ترافیکی محور کرج – چالوس در آخرهفته
  ۵۰ نفر از مدیران شهرداری کرج مدرک تحصیلی
  مسعود شجاعی در جمع جهادگران بسیج دانشجویی اهواز
  جدیدترین تصویر از اختلاسگر فراری در کانادا
  هرروز پاهایتان را بالا ببرید
  صدا و سیما چگونه «قماربازی» را حلال کرد؟!
تارخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
کد خبر : 21898

یادداشت/

ردپای خاموش انگلیس در همه پرسی استقلال کردستان عراق/ بازرانی به دنبال کسب امتیاز از بغداد است

مسعود بارزانی با آگاهی از عدم پذیرش استقلال اقلیم کردستان در عراق و کشورهای منطقه، این همه پرسی را اهرم فشاری برای کسب امتیاز بیشتر از بغداد در انتخابات پارلمانی آتی عراق و همچنین بهانه ای برای فرار از بحران داخلی قرار داده است.

ردپای خاموش انگلیس در همه پرسی استقلال کردستان عراق/ بازرانی به دنبال کسب امتیاز از بغداد است

«طنین شهر» : اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که به دنبال همه پرسی استقلال کردستان از عراق است و در واقع تحقق استقلال این اقلیم به معنای آغاز دومینوی تجزیه ی کشورهای منطقه و بحران فراگیر امنیتی در کشورهای منطقه خواهدبود.

اقلیم کردستان عراق تنها قسمتی از کشورعراق است که با نام “اقلیم” و با سطح مشخصی از خودمختاری شناخته می شود و به مرکزیت شهر اربیل موجودیت یافته است.

این اقلیم دارای پارلمان ، قوه قضاییه و نیروی امنیتی مستقل بوده اما با این حال تا کنون دولت مرکزی عراق در زمینه ی مسایل مربوط به سیاست خارجی و نیز توزیع درآمد نفتی در قبال این منطقه دارای اقتدار قانونی بوده است.

رفراندوم اعلام شده از طرف مقامات کردستان عراق ازسوی دولت مرکزی این کشور و بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه و سوریه مورد مخالفت جدی قرار گرفته و آمریکاییها نیز نه با اصل استقلال، بلکه با زمان همه پرسی در شرایط فعلی منطقه مخالفت نشان دادند.

در این بین اما ردپای کاملا خاموش انگلیس مکار در این همه پرسی و اعلام استقلال، پررنگ تر از هر کشور دیگری پیداست کما اینکه ما نیزدر گذشته از این دست دخالتها وبحران آفرینی ها را ازسوی انگلیس را شاهدبوده ایم.

در موضع واقعی ترکیه نیز تردید جدی به چشم میخورد چرا که علیرغم مخالفت ظاهری ترکیه با استقلال اقلیم کردستان، روابط اقتصادی، انرژی و امنیتی نزدیکی میان ترکیه و مسعود بارزانی برقرار است.

دسترسی مستقیم ترکیه به منابع انرژی کردستان برای این کشور سود فراوانی خواهد داشت و به نظر میرسدترکها با این کار، وارد بازی بسیار خطرناکی می شوند و عواقب آن را نیز به زودی خواهند دید.

و اما اسراییل تنها رژیمی است که صراحتا از استقلال اقلیم کردستان حمایت می کند زیرا وی این استقلال طلبی را در جهت پیشبرد منافع خود و از جمله تامین نفت مورد نیازش می داند وکشور مستقل کردستان را یک کشور حائل تلقی می کند که می تواند در دراز مدت خطرات احتمالی را از این رژیم دور کند،همچنین تجزیه کشورهای منطقه، بزرگترین امتیاز ژئوپلیتیکی برای این رژیم به شمار می رود.

در واکاوی  هدف مسعودبارزانی از اعلام استقلال اقلیم کردستان باید گفت: او به خوبی می داند که نه عراق و نه منطقه در برهه ی کنونی،آمادگی پذیرش یک کردستان مستقل را ندارند.

اما چرا بازرانی بطور جدی استقلال کردستان را دنبال می کند؟

پاسخ این است که هرچند هدف نهائی این همه پرسی تشکیل کشور مستقل کردی عنوان شده  اما مسعود بارزانی با آگاهی از عدم پذیرش آن در داخل و همچنین کشورهای منطقه، این همه پرسی را یک اهرم فشار برای کسب امتیاز بیشتر از بغداد برای انتخابات پارلمانی آتی عراق و همچنین بهانه ای برای فرار از بحران داخلی در اقلیم قرار داده است غافل از اینکه  اشتباه راهبردی واستراتژیک وی  پیامدهای بسیار زیانباری برای خود،عراق وهمسایگانش در پی خواهد داشت و بیشترین منفعت وسود آن را نصیب رژیم اشغالگر قدس خواهد کرد.

 

  محمد علی غلامی – کارشناس مسائل سیاسی

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات